Historická technika

SDH Jamnice vlastní tři historické stříkačky. Všechny jsou kompletně renovované a plně funkční.

Čtyřkolová ruční zápřahová stříkačka

VýrobceR. A. Smékal
Rok výroby1893
Majitelod roku 1893 Sbor dobrovolných hasičů Jamnice
Pořizovací cena780 zl. bez příslušenství

Technický popis

Čtyřkolová ruční, zápřahová stříkačka na pérech s měděným větrníkem a sacím regulátorem. Jedná se o stroj kočárového typu, jednoproudový, jednostranně sací. Stříkačka je opatřena dvěma mosaznými písty o průměru 110 mm. Péra jsou opatřena zámky. K uskladnění hadic slouží dva bubnové navijáky. Hadice jsou konopné opatřené šroubením – vídeňský normál č. 6, proudnice je mosazná. Generální rekonstrukce proběhla dle dochované malířské výzdoby a fotografií v roce 1997. Stroj je plně funkční.

Dvoukolový ruční dodavač vody – Hydrofor

VýrobceR. A. Smékal
Rok výroby1894
Majitelod roku 1894 Sbor dobrovolných hasičů Jamnice
Pořizovací cena770 zl. bez příslušenství

Technický popis

Dvoukolový ruční hydrofor s litinovým větrníkem a mosaznými písty o průměru 90 mm. Stroj je snímatelný z podvozkové části. Dopravoval se jako přívěs za sedadlovým vozem pro mužstvo. Hydrofory původně sloužily k dodávkám vody do nádrží stříkaček, které neměly sací ústrojí. Později se využívali na menší akce ( čerpání sklepů ). Rozdíl mezi stříkačkou a hydroforem je zřejmý na první pohled – čerpadlo stříkačky je vždy uloženo ve vodní nádržce, zatím co hydrofor vanu postrádá. Generální rekonstrukce proběhla dle dochované malířské výzdoby a fotografií v roce 2002. Stroj je plně funkční.

Motorová přenosná stříkačka Flader

Motorová přenosná stříkačka. Dvouválec, dvoutakt, čerpadlo FLADER, vyrobeno cca 30 léta minulého století Stroj sloužil původně v sousední obci Stěbořice – žádná dokumentace se nedochovala. Pokud vlastníte nějaké technické data prosíme o jejich poskytnutí.