Překonej rybník

Relaxační a recesní soutěž “ Překonej rybník „

05_rybnik_1 Velkou atrakcí mezi hasiči na Opavsku je naše sportovně – recesistní soutěž nazvaná „Překonej rybník“. K uspořádání soutěže potřebujete pár maličkostí – rybník, loďku, úzkou lávku přes rybník, historickou ruční stříkačku, asi tak 35 soutěžních týmů a navrch 600 diváků brečících smíchy. Provedení soutěže je v celku jednoduché. Každé družstvo má sedm členů. První dva zůstávají na startovním břehu a pumpují vodu ruční hasičskou stříkačkou z roku 1893. Ostatních pět soutěžících musí přeběhnout po velmi úzké a kluzké lavičce a zároveň táhnout za sebou hadice – přes celý rybník. Jakmile se dostanou na protější břeh, musí proudem vody shodit terč. Pak už stačí co nejrychleji nasednout do loďky a pádlováním pouze vlastníma rukama se dostat opět co nejrychleji k časoměrnému zařízení a to stiskem tlačítka zastavit. Kdo si zkusil, ví že to není tak jednoduché. Z pohledu diváků se zdá, že mnohá družstva pro svůj výkon s lodí se zřejmě nechala inspirovat Titanikem. Že není nouze o legraci dokládají i ilustrační snímky. Soutěžící sami berou pád do vody jako obrovskou legraci. Že je soutěž velice populární nejen mezi obecenstvem, které doslova lační po každém nedobrovolném pádu do vody, ale i mezi hasičskými sbory, o tom svědčí každoroční velká účast družstev. Jejich počet kolísá od 30 po 48 družstev. Geograficky pak od Rýmařova, přes Opavsko, Vítkovsko, až Prajzsko a Ostravu. Také se účastní hosté z Polska. Je potěšující, že k nám jezdí i družstva, která patří na špici v hasičském sporu, účastní se Moravskoslezského poháru, či dokonce Extraligy. Pro ně to znamená odreagování od zaběhnutých standardů.

05_rybnik_8 Cenou pro vítěze je putovní pohár, jak v ženské, tak i mužské kategorii. Navíc ženy na prvních 3 místech a muži až do sedmého místa obdrží poháry. Finanční odměny se udělují do desátého místa. První doložené soutěže se konaly koncem 60-tých let, ale to bylo v kratším směru rybníka a i počet družstev nepřesáhl dle pamětníků 7. V novodobé historii se započalo v roce 100 výročí založení sboru – tedy 1993 – zkušebním nultým ročníkem. Jen jedinkrát se musela soutěž odložit – v roce 1997, kdy Moravu zasáhly povodně. Ta sice u nás nebyla, ale vlivem četných srážek, lávka zmizela pod vodou. Není bez zajímavosti, že tato soutěž nelze natrénovat. Ne každý má ruční stříkačku, a když tak vždy jinou. Lávka přes rybník se natlouká ( ručně z lodi ) každý rok znova = jiná trasa, jiné pružení fošen. Velkým kamenem úrazu je ( pro mnohé neznámá činnost ) plavba lodí. Udržet správný směr, netočit se v kruhu, vyvážit loď a neutopit ji…… Akce probíhá každoročně druhou nebo třetí sobotu v červenci. Přijděte se k nám podívat letos i Vy.